opieka-domowa2

Pewne elementy naszego życia pozostają nieuniknione. Wraz z wiekiem pojawiają się zmarszczki, a ciało nie dorównuje już sprawności, którą miało przed laty. Osoby stające się seniorami potrzebują coraz to większej pomocy w wykonywaniu codziennych obowiązków. Dobrze o tym wiemy, jeśli mamy w rodzinie osobę starszą, a gdy potrzebuje dodatkowej opieki, której nie jesteśmy w stanie zapewnić, stajemy przed dylematem. Jaką formę opieki dla niej wybrać?

Chcąc zapewnić pełną opiekę seniorowi mamy do dyspozycji dwie możliwości. Pierwszą z nich jest skorzystanie z całodobowej opieki domowej osób starszych. Druga to wybranie domu opieki.

Całodobowa opieka dla osób starszych

Opieka osób starszych ta polega na wsparciu seniora w jego domu. Najczęściej opiekun lub opiekunka wprowadza się do osoby starszej, by móc ją wspierać przez całą dobę. Jest to forma opieki, która zyskuje coraz większe uznanie. Wpływa na to fakt, że osoby starsze szczególnie źle znoszą zmiany. Przez wiele lat przyzwyczaiły się do swojego łóżka, mebli, sąsiadów czy okolicy. Ich obecne miejsce zamieszkania niesie za sobą szczególny ładunek emocjonalny. To w nim toczyła się duża część ich historii i są w pewien sposób z nim powiązani.

Całodobowa opieka osób starszych, która jest zapewniana przez profesjonalnego opiekuna, może zapewniać lepsze wsparcie niż w wypadku domu opieki. W opiece domowej to jednym seniorem najczęściej zajmuje się jedna osoba. Opiekun zapewnia pomoc w codziennych czynnościach takich jak: skorzystanie z toalety, przygotowanie i podawanie posiłków, ubieranie, czy mycie się. Dodatkowo dba o bezpieczeństwo i jego zadaniem jest czuwanie i reagowanie na zagrożenia.

Senior nie tylko potrzebuje pomocy w codziennych czynnościach, lecz także wsparcie w celu zachowania interakcji społecznych. Zadaniem opiekuna jest nie tylko dowiezienie do lekarza. Musi też zadbać o komfort zdrowia psychicznego. Może to robić przez zachęcanie i pomoc w codziennych aktywnościach np. wyjściu na spacer, do teatru czy na spotkanie z innymi seniorami.

Dom opieki

Dom opieki to druga opcja. Skorzystanie z niej zapewnia wsparcie nie tylko opiekuna, ale najczęściej także pielęgniarki. Gwarantuje bezpieczeństwo i stałą grupę rówieśników dla naszego seniora, z którymi może nawiązać znajomości. Najczęściej budynek jest w pełni przystosowany do osób starszych, ułatwia to im poruszanie się i gwarantuje bezpieczeństwo. Domy opieki zapewniają wykwalifikowaną kadrę, która pomaga rozwijać się seniorom i dostosowywać do ograniczonych możliwości. Niestety miesięczny koszt utrzymania osoby starszej w domu opieki jest zdecydowanie wyższy niż zatrudnienie opiekuna.

Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, dlatego przed zdecydowaniem się warto dokładnie przedyskutować temat z naszym seniorem, tak by wybrać najlepszą opcję.