20150902152638_0_MDOS_20baner_20poziomy-1

„W niedzielę, 4 października 2015, w Ogrodzie Saskim w Warszawie odbędzie się kolejny już piknik z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych. Organizatorzy zapraszają w godzinach od 11.00-16.00 na Jarmark Kreatywności.

Piknik przygotowywany jest we współpracy z Urzędem Miasta st. Warszawy. W tym roku Jarmark będzie uroczystym finałem Warszawskiego Tygodnia Seniora, w ramach którego seniorzy wezmą udział w warsztatach, wycieczkach tematycznych oraz konsultacjach z zakresu obsługi nowych technologii i Internetu.

Patronat Honorowy nad Imprezą objęli: Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania, Rzecznik Praw Obywatelskich, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Burmistrz Dzielnicy Śródmieście UM st. Warszawy.

Imprezę organizuje Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich”, które działa w Polsce od 2002 roku wspierając osoby starsze i samotne, przeciwdziała marginalizacji osób starszych, łamie stereotypy na temat starości i alarmuje społeczeństwo o trudnej sytuacji seniorów w Polsce.

Jakie atrakcje są przewidziane?

Animatorzy domów kultury i dziennych domów dla seniorów zaproszą m.in. na warsztaty rękodzieła czy plener malarski, a na fanów internetu będą czekać liderzy projektu miejskiego E-SENIOR. Stowarzyszenie Pracownia Filmowa „Cotopaxi” pokaże krótkometrażowe filmy nakręcone przez seniorów ramach cyklu „Późne debiuty”.

– Przetestujemy też dobroczynny wpływ JOGI ŚMIECHU na ludzki organizm, odbędziemy wędrówki z przewodnikami miejskimi po bliższych i dalszych okolicach Ogrodu, odkryjemy niesamowite tajemnice ulicy Senatorskiej – mówi Joanna Mielczarek, dyrektor „mbU”.

W ramach kampanii „Ciśnienie na Życie” dzięki prostej aplikacji uczestnicy imprezy będą mierzyć wiek serca, natomiast w mobilnym punkcie medycznym specjaliści z Centrum Medycznego Synexus dokonają bezpłatnego pomiaru gęstości kości, a w audiobusie badania słuchu.

Na uczestników Pikniku będzie też czekać podolog, który na specjalnym podoskopie dokona badania i podpowie jak zapobiegać powstawaniu potencjalnych schorzeń stopy.

Seniorzy dowiedzą się również gdzie w Warszawie można skorzystać z darmowych porad prawnika i psychologa. Policjanci ze Stołecznej Komendy zaprezentują m.in. projekt „Mazowieckiej Akademii Seniora”, a rozmowa z pracownikami Narodowego Banku Polskiego będzie szansą na krótkie szkolenie z rozpoznawania autentyczności banknotów.

Trenerzy Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking poprowadzą rozgrzewkę i spacer, a na koniec wyróżnią uczestników spaceru nagrodami!

Swoją ofertę zaprezentują też przedstawiciele warszawskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku, a ochocki UTW „Omega” zaprosi do „Klubu Cogito”, czyli gier planszowych dla wszystkich, niezależnie od wieku.

Fundacja Dantian “Energia świadomego ruchu” zaprosi na pokaz ćwiczeń energetycznych i warsztaty chińskiego Qigong’u. Z instruktorami ESPAR50+ będzie okazja przypomnieć dawne gry parkowe – ciupę czy fajerę, zagrać w krokieta i bule. Warszawski oddział PTTK zachęci do zdobywania punktów na odznakę „Turysta Senior” i zapozna z programami wędrówek w cyklu pod tym hasłem.

Międzypokoleniowa Klubokawiarnia z Muranowa zaprosi do wspólnych, międzypokoleniowych gier oraz warsztatów z recyclingu, a opiekun Klubokawiarni zapozna z ofertą tego, przyjaznego i otwartego na wszelkie wartościowe inicjatywy oraz pomysły mieszkańców, miejsca.

– Podczas imprezy będziemy losować bilety do KINOTEKI w PKiN. A w losowaniu głównym do wygrania weekendowy pobyt dla dwojga w dowolnie wybranym ośrodku Natura Tour! – opowiada Joanna Mielczarek.”

 

Źródło: https://superstarsi.pl/artykul/miedzynarodowy-dzien-osob-starszych-4-pazdziernika.html